vegānas, bezglutēna piparkūkas

Tikko ceptu piparkūku smarža ir kas tāds, bez kā noteikti nespēju iedomāties Ziemassvētkus, tāpēc katru gadu palutinu sevi ar brangiem piparkūku vīriņiem. Jā, ar visu to, ka jau gadiem uzturā nelietoju ne glutēnu, ne jebkādus pienu saturošus produktus ( sviests, piens, jogurti, siers u.c.)

SASTĀVDAĻAS :

 • 40g kokosriekstu cukurs
 • 30g riekstu sviests ar karoba pulveri ( der jebkurš cits riekstu sviests ) 
 • 50 g melase
 • 1 ēd.k. citrona sula
 • 1/2 tējk. cepamais pulveris
 • 4 ēd.k kokosriekstu eļļa ( šķidrā formā)
 • 2 lielas ēdamkarotes smalki maltas linsēklas un 5 ēd. k ūdens jeb 2 linsēklu olas ( ja nezini, kas tās ir, lasi zemāk)
 • 120g rīsu milti
 • 2 ēd.k. karobas pulveris
 • garšvielas : 4 lielas tējk. malts ingvers, 2 tējk. kanēlis, pipari, sāls
 • tapiokas ciete ( nav obligāti)

GATAVOŠANAS PROCESS :

Vispirms lielā bļodā liec kokosriekstu cukuru, riekstu sviestu, melasi, kokosriekstu eļļu un citrona sulu. Rūpīgi samaisi. Tad pievieno rīsu miltus, garšvielas, cepamo pulveri, karobas pulveri un rūpīgi samaisi. Noslēgumā pievieno linsēklu olu un atkal… rūpīgi samaisi. Mīklai nevajadzētu lipt pie pirkstiem, tai vajadzētu būt nedaudz eļļainai, viegli veidojamai.

Kad mīkla gatava, izrullē to cik plānu vai biezu vēlies, izgriez formiņas un liec cepeškrāsnī uz 10 minūtēm 200 grādu temperatūrā vai tik ilgi līdz ir sasniegts vēlamais kraukšķīgums. 

*Mana personiskā izvēle ir vairāk apaļīgas un mīkstas kā plānas un cietas piparkūkas.  Galvenais, lai jūtams ingvera un piparu asumiņš un maliņas nedaudz kraukšķīgas.

Par izmantotajiem produktiem : 

RĪSU MILTI// Receptē izmantoju tieši šo miltus, jo tie Latvijā ir salīdzinoši lēti un viegli pieejami. Visbiežāk bezglutēna piparkūku receptēs izmanto mandeļu, auzu miltus vai jau gatavus bezglutēna miltu maisījumus. Rīsu miltiem nav absolūti nekādas vainas, bet jāatceras, ka tie ir smagāki kā augstāk minētie, tāpēc jāizlīdzas ar klāt pievienotu linsēklu olu, kas palīdz tiem labāk salipt kopā. Miltos nav glutēna tāpēc uzpūšanās process cepšanas laikā nav sagaidāms.

👉🏻 LINSĒKLU OLA//  Ja šī bloga receptes lasi pirmo reizi, atklāšu, ka šis ir viens burvīgs palīgs jebkurā vegānu vai bezglutēna gardumu gatavošanā. Kad vienu 1 lielu ēdamkaroti ar smalki maltām linsēklām sajauc ar 2,5 ēdamkarotēm ūdens, iegūst olai līdzīgu konsistenci, kura absolūti lieliski spēj sabiezināt, savilkt kopā jebkuru mīklu.

👉🏻 RIEKSTU SVIESTS//  Šī ir pirmā reize, kad piparkūku receptē izmantoju riekstu sviestu. Vienmēr izlīdzējos ar kokosriekstu eļļu un nedaudz vairāk miltiem, bet jāsaka, ka riekstu sviesta klātbūtne piparkūkas padara tieši tik mīkstas un bagātīgas, lai būtu tieši manā gaumē. Nu tik ļoti, ka vairs bez tā neiztikšu.

👉🏻 KOKOSRIEKSTU CUKURS// Vienīgais saldinātājs, kuru ikdienā izmantoju ir dateles. Tas var but dateļu sīrups vai apaļas, veselas juicy dates. Pēdējo reizi cukuru nopirku, kad gatavoju kambuču… tas arī viss. Bez cukura iztieku lieliski, bet šoreiz vēlējos paskatīties kā receptē darbojas kokosriekstu cukurs, kurš pēc izskatas līdzīgs brūnajam cukuram, bet konsistence tam vēl daudz smalkāka. Cukurs paliek cukurs, bet šim vismaz ir sava (pavisam neliela) uzturvērtība. Piparkūkas tas papildināja ar nelielu saldumu un nelielu kraukšķīgu maliņu. 

👉🏻 TAPIOKAS CIETE// Produkts, kuru izmantoju ļoti reti, bet biju redzējusi, ka to var forši izmantot tieši piparkūku gatavošanā, miltu vietā pie mīkas rullēšanas. Tā noņem nelielu daļu mitruma un ļauj mīklai nepielipt pie virsmas. Var mierīgi iztikt bez, bet forši, ja ir pa rokai.

👉🏻 CUKURNIEDRU MELASE// Mazais brīnumdaris un neatņemama mājās gatavotu piparkūku sastāvdaļa. Melase ir tas, kas paliek pāri, kad no cukurniedru sulas ir izgūts cukurs: biezs, tumšs sīrups ar ļoti bagātīgu un daudzveidīgu garšu. Tajā ir daudz kalcija, dzelzs un kālijs, un piparkūkām tas piešķir tumšo krāsu un garšu dziļumu. 

👉🏻 KAROBA PULVERIS// Neparastāka piparkūku sastāvdaļa, kura kopumā nedaudz papildina tās ar dūmakainu, riekstainu garšu. Vienmēr saku, ka karobas pulveris ir kakao puvera brālēns, jo izskatās un garšo līdzīgi, bet karoba nesatur kofeīnu un tam ir zemāks tauku saturs kā kakao. 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s