telpaugi Rīgas dzīvoklī / kopšana un pavairošana

☀️

Saulīte un siltums patīk ne tikai mums, bet arī telpaugiem. Tieši šobrīd tie manās mājās, salīdzinoši labi apgaismotajā Rīgas dzīvoklī, aug tik aktīvi kā vēl nekad. Priecē! Ja arī Tev kārojas papildināt mājas ar mazākiem un lielākiem telpaugiem, turpini lasīt šo rakstu…

Ja nezini ar ko sākt, iegādāties iesaku ZELTA SCINDAPSI jeb Golden Pothos plant. Jau pirmajā dienā (skaties attēlā augstāk) nogriezu tam garāko vīteni, sadalīju to 3 daļās un jau pēc mēneša skaisti plaukst jauni fotosiņi. Manuprāt, ļoti fotogēnisks, skaisti, viegli kopjams, strauji augošs telpaugs. Svarīgi to nenolikt tiešos saules staros un nepārlaistīt. Zelta Scindapsis ir viens no labākajiem gaisa attīrītājiem.

POTHOS auga pavairošanai Tev ir nepieciešams :

  • neliels trauciņš ar ūdeni
  • šķēres
  • jau labi paaudzies Pothos koks

Griezto augu veido cik lielu vai mazu vēlies, galvenais griezumu veidot centimetru zem vietas, kur atdalās jauna lapa un redzams neliels, brūns pumpuriņš. Šis pumpuriņš nākotnē būs jauna saknīte. Griezto augu liec ūdenī tā, lai šis pumpuriņš vienmēr būtu zem ūdens. Viss pārējais ir tikai laika jautājums. Mans fotosiņš skaistas saknītes izdzina jau pēc 3 nedēļām.

Bieži saņemu jautājumus par AVOKADO kociņiem. Savā dārznieces karjerā izaudzējusi esmu tikai vienu, izmēros ievērojamu avokado kociņu, kurš nepareizajos dzīves apstākļos, diemžēl, ļoti strauji nometa lapas un pilnībā nokalta. Dodiet tam nedaudz mitru, siltu un saulainu vietu, un Tev būs mūžīgi pateicīgs, zaļojošs avokado kociņš. Ja Tev ir, piemēram, vannasistaba ar logu – atstāj to tur un tas augs griezdamies!  Šobrīd audzēju otro un trešo kociņu, un jāsaka, ka visraitāk tas aug tieši šobrīd, nevis pāris nedēļas atpakaļ, kad saulīte bija retums un siltums nāca no radiatoriem.

AVOKADO kociņa audzēšanai Tev ir nepieciešams :

  • avokado kodols ( apaļš, vesels, pēc iespējas labākas izcelsmes)
  • 4 zobu bakstāmie
  • sekls trauciņš ar ūdeni
  • saulaina un silta vieta, kur to uzglabāt

Avokado atvēršanas brīdī, tā kauliņu centies pēc iespējas mazāk traumēt ar jebkāda asa objekta klātbūtni. Noskalo to un katrā sānā iespied pa zobu baksāmajam kociņam. Kauliņu trauciņā novieto tā, lai vismaz 2/3 vienmēr būtu ūdenī. Ideāli, ja ūdenī vienmēr ir 1/2 no kauliņa. Novieto to pēc iespējas siltākā ( ziemā bieži to novietoju uz radiatoriem) un saulainākā vietā, un pēc pusotra mēneša no tā vajadzētu izpraukties saknītēm. Kad avokado paaudzies vismaz 15 cm augstumā un tam ir 2 lielas, veselas lapiņas, nogriez to līdz 3 cm augstumam. Tas tam palīdz iztiepties vēl garākam.

avocado plant

Viens no maniem veiksmes stāstiem ir šis BENJAMINA FIKUSS jeb Ficus Benjamina. Mans pats pirmais pavairošanas eksperiments, jo izaudzēts no pavisam neliela, kādā kāpņutelpā noplūkta zariņa vismaz 4 gadus senā pagātnē. Sākumā tā augšanas jeb saknīšu dzīšanas process bija ļoti lēns un lielākā podā to pārstādīt varēju tikai pēc kādiem 3-6 mēnešiem kā minimums. Bet.. kad ieskrienas, aug strauji un skaisti plešas plašumā. Arī šis, līdzīgi kā Zelta Scindapsis ir lielisks gaisa attīrītājs. Novērojumi vēsta, ka tam patīk gaiša vieta, bet ne tieši saules stari. Laistu to neregulāri, brīžos, kad redzu, ka tas ir nepieciešams.

 

PIEZĪMES

// MĪĻUMS! Nekaunos atzīst, ka burtiski apčubinu savus augus cik nu tas ir iespējams. Pieskaros , paberzēju lapiņas, notīru tās un no sirds priecājos par tiem. Tas mani iepriecina un liekas, ka iepriecina arī viņus.

// VITAMĪNI! DEPO un lielajos RIMI nopērkamas BIOPON mēslojuma nūjiņas, kas tad ir vienīgais slepenais ierocis, kuru izmantoju. Maksā nedaudz virs 1 EUR un pietiek vairākiem mēnešiem. Atkarībā no poda lieluma, iestumju zemē 1, 2 vai 3 stienīšus un ļauju tiem izdarīt savu darbiņu.

// MĀJIŅAS! Ja Tavās rokās nonāk nelielas pudelītes, glāzītes, vāzītes – nemet tās ārā, bet paglabā. Brīdī, kad kārojas ko pavairot, paeksperimentēt, tās ļoti labi noder. Dažkārt man to pietrūkst un nākas pieiet radoši. Tā, piemēram, divi fotosiņi šobrīd peldās Illy kafijas krūzītē #zerowaste

// NEPADODIES! Šis mazais ķipars, ZĀMIJA jeb ZZ plant savas saknītes dzīt sāka tikai pēc 6 mēnšiem. Līdz tam tas piedalījās fotosesijās un vienkārši priecēja manas acis ar savu īpaši minimālistisko izskatu. Liels šis augs ir ļoti izturīgs, mīl dzīvoties tumšās, vidēji siltās telpās. Šo iemeslu dēļ ļoti bieži redzami tirdzniecības centros.

// EKSPERIMENTĒ! Šobrīd manās mājās izauguši vai saknītes izdzinuši ir vismaz 4 jauni augi, kuru zariņus esmu aizņēmusies no visdažādākajām vietām, t.sk. kāpņu telpām un mammas dārza. Ja Tev kāds augs iepaticies, nebaidies sākt no nulles. Ļauj tam izaugt Tavā pārraudzībā. Protams tas prasa vairāk laika kā aizbraukt uz veikalu un nopirkt jau izaugušu, bet.. gandarījums divtik lielāks un process vienmēr interesants.

// ĢIMENE! Vēl manās mājās aug Ziloņkāju juka, klasiskais gumijkoks, vēl pavisam maziņa efeja un pāris augi, kuriem nosaukumi man nav zināmi. Iespējams, šis ir brīdis, kad būtu jāiegādājas kāda grāmata, lai uzzinātu to nosaukumus un kopšanas veidus. Iespējams, tas nav nepieciešams, jo visinteresantāk ir sekot to augšanai un sagaidīt… brīnumus.

plant propoganda 04

 

>>> Ja radušies kādi konkrēti jautājumi, DROŠI JAUTĀ! Sanāca diezgan haotiska rakstura raksts, bet centos cik nu spēju, lai iekļautu pēc iespējas vairāk informācijas.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

2 responses

  1. Ļoti jauks ieraksts! Esmu telpaugos pilnīgs iesācējs un diemžēl daži manā gādībā ir arī iznīkuši. Tagad esmu dabūjusi gumijkoka zariņu un ļoti gribu, lai tas iedzīvojas! Varbūt vari ieteikt, apmēram cik garas saknītes sagaidīt, pirms pārstādīt podā?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s