fermentēti dārzeņi / labās baktērijas, probiotikas Tavai veselībai

Pēdējās nedēļas esmu aizrāvusies ar dārzeņu fermentēšanu. Kāpēc? Pirmkārt, man garšo dārzeņi un atrast vēl kādu formu kādā tos ēst ir gluži vienkārši…noderīgi. Otrkārt, vēlējos parūpēties par to, ka manā ēdienkartē ir pietiekami daudz probiotiku. Atceros kā kādreiz regulāri našķojos ar vecmammas skābētajiem gurķiem, skābētiem kāpostiem ar krējumu, marinētām sēnēm un pārējiem brīnumiem, kuri ziemas mēnešos tika iznesti no pagraba vai pieliekamā. Tagad gandrīz nekas no tā vairs nav pieejams un veikalā pirkt arī nekārojas, jo tad klāt pievienots cukurs vai kāda cita lieka sastāvdaļa. Kā arī – sen kā vairs nelietoju piena produktus, kur teorētiski arī atrodamas šīs labās baktērijas.

🌱Kāpēc probiotikas ir svarīgas?  Probiotikas ir labās baktērijas jeb dzīvi mikroorganismi, kuri neļauj vairoties sliktajām baktērijām, uzlabo zarnu barjerfunkciju un labvēlīgi ietekmē imūnsistēmu (jo labāka zarnu mikroflora, jo spēcīgāka imunitāte).

probiotikas dārzeņi

Kamēr vēl neesmu sasniegusi vecmāmiņas meistarību un, kamēr man vēl nav ne pieliekamā, ne pagaraba, ne mazbērnu, kuriem visus labumus sadāvināt… šis ir vienkāršākais veids kā mājas apstākļos pagatavot fermentētus dārzeņus –

🌱NEPIECIEŠAMS

  • dārzeņi pēc izvēles ( burkāni, kāposti, bietes, sīpoli utt.)
  • sāls
  • tīra burciņa

🌱PROCESS

Vispirms smalki sarīvē dārzeni. Rīvēšana ir viens no maniem nemīļākajiemprocesiem, tāpēc tā vietā paskatījos uz savu blenderi ( to, kurš paredzēt smūtijiem ) un pieņēmu, ka tas visu ļoti labi izdarīs manā vietā … un es nekļūdījos.

Sagatavotajiem dārzeņiem pievieno tējkaroti līdz ēdamkaroti sāls ( jā, mierīgi var nepārspīlēt ), rūpīgi samaisa un ļauj atpūsties. Kad visas sastāvdaļas vismaz 30 minūtes pastāvējušas mierā un ir redzama šķidruma atdalīšanās, liekam visu iepriekš sagatavotajā, tīrajā burciņā, spēcīgi piespiežam, lai sulas sāk nostāties augšpusē ( ja šķidrums pietrūkst, var pievienot ūdeni ), pa virsu uzliekam ko smagu vai nospiedošu, lai vismaz 1 cm virs dārzeņiem ir šķidrums, uzliek vāciņu un noliek vietā, kur ir salīdzoši vienmērīga temperatūra un nepiekļūst tieši saules stari. Atstāj uz minimums 5 dienām.

probiotikas dārzeņi

Šobrīd vismīļākie man ir fermentēti burkāni ar ingveru, jo garšās ļoti atgādina sušī jeb sušī pievienoto, rozā ingveru. Man šāda produktu kombinācija fermentēšanai bija absolūts atklājums, tāpēc dalos ar šo recepti tālāk.

🌱NEPIECIEŠAMS (750ml burka)

  • 4 vidēja lieluma, smalki sarīvēti (… vai sablenderēti) burkāni
  • 2 līdz 3 cm liels, nomizota ingvera gabaliņš
  • tējkarote Himalaju vai jūras sāls

🌱PAGATAVOŠANA

Sekojam augstāk aprakstītajām instrukcijām un pēc pagatavošanas 7 dienas uzglabā istabas temperatūrā, tad ievieto ledusskapī un ķeras klāt baudīšanai.

probiotic food

💬 PIEBILDES

*pārsvarā izmantoju 750ml tilpuma burciņas, jo tās ir viegli papildināt un neaizņem pārāk daudz vietas

*istabas temperatūrā burciņas turu vidēji 6 līdz 7 dienas

*sulu piespiešanai var izmantot kāposta serdi, kāpostu lapas, ar ūdeni pildītu mazāku burciņu, bet līdz šim visparocīgākais veids liekas ar ūdeni piepildīta sviestmaižu maisiņa izmantošana. Varbūt neizskatās skaisti un nav pārāk #zerovaste, bet notur visu zem spiediena un maisiņu var izmantot atkārtoti.

*zem katras sagatavotās burciņas apakšā iesaku novietot kādu trauciņu vai šķīvīti, jo dienās, kad notiek rūgšana, šķidrums mēdz saburbuļoties, pacelties augstāk un izspraukties ārā. Tā reiz mana virtuve izskatijās pēc nozieguma vietas, jo visu grīdu noklāja tumši sarkans šķidrums…no biešu burciņas

*NOTEIKTI pieraksti gatavošanas datumu un sastāvu, jo esmu pārliecināta, ka pēc trešās dienas jau viss būs piemirsts

*izrādās, ka fermentētos produktos ir lielāks vitamīnu daudzums nekā tajos pašos produktos pirms fermentācijas

*fermentētus produktus katrai ēdienreizei vērts pievienot kaut tikai tāpēc, ka tajos esošie enzīmi palīdzēs pārstrādāt vēderam uzņemto ēdienu un sakārtot tos pa plauktiņiem jeb vērtīgais paliek, nevērtīgais dodas tālāk.

femme farfalle

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s