Braucam uz Igaunijas dienvidiem ( Tartu, Voru apkārtne) ! / Kur paēst, ko nogaršot?

Te nu mēs atkal esam! Šis ir otrais raksts, kurš tapis sadarbībā ar Visit Estonia un tiek veltīts Igaunijas dienvidiem (pirmo rakstu atradīsi šeit). Šoreiz par vietām, kur vērts iegriezties, lai paēstu un ēdieniem, kurus vērts nogaršot, lai iepazītu.

 

KO PAGARŠOT?

Kolleste šokolāde // Ak, cik liels bija mūsu pārsteigums, kad ieraudzījām Kolleste šokolādes ražotni! Pirmkārt, tā atradās meža ( lasīt – nekurienes ) viducī, otrkārt, pati ražotne bija aptuveni 100 kvadrātmetrus neliela mājiņa, kurā rūpīgi darbojās sešas čaklas kundzītes. Vārdsakot, Kolleste ir rokām darināta šokolāde no Igaunijas mežiem. Par cik tās īpašniekam ir draugi Latvijā, tapušas arī Rīgas, Bauskas, Turaidas pilīm veltītas šokolādes. Ne visas man garšoja, bet Rīgas bija lieliska! Ja redzi veikalā – ķer ciet!

IMG_4750-3 copy

Taluturg vietējo ražotāju veikala piedāvājums // Tie, kuri jau paspējuši apciemot Tartu, noteikti būs ievērojuši, ka, pie pašas pilsētas robežas (..braucot no Latvijas), kreisajā pusē pavēršas skats uz milzīgu iepirkšanās centru “Lounakeskus”. Šī centra 2. korpusā atrodams veikals “Taluturg”, kur var iegādāties visu labāko no vietējiem ražotājiem. Uzreiz ievēroju un līdzņemšanai paķēru Mulgi Kropsud dārzeņu čipšus – biešu un kāļu. Biešu bija tiešām izcili ( ..lai man piedod The Beginnings, bet igauņu ražojums bija ar daudz labāku mīkstuma un kraukšķa attiecību, un 70g cena bija 2.50eur). Kāļu bija interesanti… Garšu vērts pirkums!

Must Kuuslauk melnie ķiploki // Man garšo ķiploki! Tev garšo ķiploki? Ja jā, tad Tev noteikti vajadzētu nogaršot melnos! Vienkārši runājot, vairāku nedēļu garumā, ļoti zemā temperatūrā un kontrolētā mitruma daudzumā ķiploku galviņas tiek karamelizētas līdz iegūst melnu krāsu un izteikti saldu garšu. Superīgs našķis! Var atrast arī Latvijā..vai pagatavot pats.

(2016-08-20 12-06-10)Canon Canon EOS 760D (3984x2656)

 

Nopri Farm produkcija // Otrās dienas rītu pavadijām Nopri piena fermā. Starp gotiņām, vistiņām, baltiem uzsvārčiem un piena cisternām. Lai gan piens un tā produkti man paliek arvien svešāki, tomēr Nopri uzņēmēja stāsti un rūpes par Igaunijas lauku attīstību nudien aizkustināja un iedvesmoja. Viņi cīnās un mērķus sasniedz kopīgi. Kopīgi ar kaimiņiem (tuvākiem un tālākiem), radiem un jebkuru, kuram rūp. Fermā ne tikai ražo, bet arī pārdod. Veikaliņā viss vietējais – ļoti garšīgas, dzirkstošas bērzu sula, visi iespējamie piena produkti un mans līdzpaņemtais suvenīrs, žāvētas desas. Lai šeit nokļūtu, jāpabrauc dziļāk laukos, bet, ja ir iespēja – noteikti iesaku iegriezties. Veikaliņš atvērts vienmēr!

(2016-08-19 09-32-19)Canon Canon EOS 760D (6000x4000)

(2016-08-19 10-29-54)Canon Canon EOS 760D (6000x4000)

 

Ingvera baltvīns // Iepriekšējā rakstā minēju Neihauzena māju jeb Vastselīnas bīskapa pils muzeju, kurā mums bija iespēja aplūkot ekspozīciju, pēc senajām tradīcijām pagatavot marcipānu un nogaršot lokāli brūvētos vīnus. Marcipāns sanāca un bija garšīgs, bet vēl garšīgāks bija pasniegtais balvīns. Tam bija izteikta ingvera pēcgarša, asumiņš un aromāts un, jāatzīst, ka tik unikālas garšas vīnu baudījusi vēl nebiju. Nopērkams muzeja foajē, bet baudāms tikai pēc iepriekšējas pieteikšanās.

(2016-08-19 14-22-46)Canon Canon EOS 760D (720x480)

 

KUR PAĒST?

Suhka tūristu fermas virtuve // Pirmais rīts un pirmās brokastis ( iepriekšējās dienas noslēgumā šeit ēdām arī ļoti vēlas vakariņas). Bagātīga mājas virtuve ar kafiju no māla krūkas, ābolu plātsmaizēm un brokastu putru. Viss kā pie vecmāmiņas laukos, tikai fermas saimnieki pāris desmitgades jaunāki. Sirnīgi un silti. Manas glutēnu nesaturošās brokastis sastāvēja no pupiņām, salātiem un ceptām olām. Visi paēduši, visi priecīgi!

(2016-08-19 08-53-05)Canon Canon EOS 760D (6000x4000)

 

Ģimenes restorāns Taarka Taro (Obinitsa pilsēta, setu ciemata centrs)  // Vieta, kur iepazīt autentisku Dienvidigaunijas virtuvi, precīzāk, setu tautas ēdienus, sākot ar auksto kāpostu zupu un beidzot ar sāļo auzu pārslu uzpūteni. Var gan nobaudīt un iepazīt, gan kārtīgi paēst. Noteikti, noteikti iesaku!

IMG_0667-2

IMG_0678 IMG_0675

 

Restorāns Pierre // Ļoti īpatnējā interjerā tērpies restorāns, kurā likās, ka sabraukusi visa pasaule, ne paši igauņi. Dzirdējām gan spāņu, gan angļu, gan krievu un latviešu valodu. Atrodas galvenajā pilsētas laukumā, pie Universitātes un līdz ar plašu konditoreijas piedāvājumu, šeit arī plaša ēdienkarte. Tomēr jāsaka, ka vairāk par ēdienu šeit tiešām var izbaudīt restorāna unikālo noskaņu.

Restorāns Holm // Pavisam nesen atvērts restorāns Tartu centrā ar pasaules līmeņa ēdienkarti! Lieliskas garšu un tekstūru kombinācijas, modernas ēdiena pagatavošanas tehnikas, kvalitāte un izcila apklapošana. Tas viss šeit ir! Atvērtā tipa virtuve ļauj ieskatīties restorāna aizkulisēs un redzēt šefpavāru tā atbildīgākajos momentos (…arī viņa sirsnīgo smaidu brīdī, kad viesmīlis nodevis ziņu, ka ēdiens bijis fantastiski gards). Bonusā šeit pieejama arī ļoti plaša vīnu un šampāniešu izlase. Nudien smalki …un neaizmirstami! Iesaku!

IMG_0755-2

IMG_0716

IMG_0776-2

 

Restorāns Chez Andre // Skatoties uz restorānu no ārpuses, nemaz nepateikti, ka tā iekšpusē top tik detalizēts un smalks ēdiens. Tā galvenais pavārs un īpašnieks Andrus Vaht parūpējies, lai katrs pasniegtais ēdiens nāktu ar savu šova elementu – dūmiem, pārsteigumu, interesantu pasniegšanas veidu utt. Man gan jāsaka godīgi – tas viss likās stipri novecojis un mani nemaz neuzrunāja ( ..,bet šeit runāju es, neskaitāmu Gundegas Skudriņas gastronomisko performanču līdzgaitniece). Citādi – man ļooooti garšoja biešu un zemeņu svaigie salāti. Tā bija kombinācija, kuru līdz šim iepazinusi nebiju. Restorānā atradīsi arī vitrīnas, kurās skaisti sarindojušies kūkas, tortes, macaroons un visi pārējie uz vietas gatavotie, gastronomiskie saldumi.

+ iela uz šķērsiela uz kuras atrodams Chez Andre patiesībā ir pārpidīts ar dažāda veida kafejnīcām un restorāniem, iesaku vispirms pastaigāt un iepazīties, un atrast sev piemērotāko, jo izvēle tiešām plaša un daudzveidīga.

+ Neatkarīgi no tā, kurā pilsētas restorānā vai lauku kafejnīcā bija ieplānota maltīte, katra no tām ciemiņam spēja piedāvāt kādu glutēnu nesaturošu opciju. Tāpēc, ja apjūc vai neieraugi ēdienkartē iespējamās opcijas, pajautā! Biju tiešām patīkami pārsteigta par to, ka mana diētas izvēle nevienā brīdī nebija problēma.

 

Beate_clear

2 responses

  1. Pingback: Braucam uz Igaunijas dienvidiem ( Tartu, Voru apkārtne) ! / Kur pārlaist nakti? « femmefarfalle.com

  2. Pingback: Brīvdienas Igaunijā! / SPA, sanatorija un Dienvidigaunija « femmefarfalle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s