Kaulu buljons vēdera labsajūtai

Kaulu buljons ir viens no tiem komforta dzērieniem, kuru noteikti jāiekļauj ne tikai ziemas un rudens, bet arī vasaras dzērienkartē.  Tā pagatavošana prasa laiku (… veikalā nopērkamos buljona kubiņus aizmirstam uzreiz), bet tā sildošā garša un labums, ko tas dod vēdera un ķermeņa veselībai noteikti ir šī iztērētā laika vērts.

Kāpēc to vērts iekļaut ēdienkartē? Labi sagatavots kaulu buljons palīdz uzlabot zarnu trakta darbību, veicina gremošanu un mazina iekaisuma procesus organismā, kas, manuprāt būtu tā svarīgākās īpašības. Vēl tā dzeršana spēj samazināt locītavu sāpes, padara kaulus spēcīgus un veselus, veicina veselu matu un nagu augšanu. Vēl vairāk par nosauktajām īpašībām man patīk sajūta, kuru noķeru pēc tā dzeršanas – jūtos sasildīta, mierīga  un pabarota. 

DSC_0012 copy

DSC_0021

 

Ceru, ka esmu Tevi iekārdinājusi. Ja tā, tad šeit būs pāris vadlīnijas pie kurām pieturēties, lai kaulu buljona vārīšana izdotos lieliski :

 • Pirms vārīšanas kaulus (pārsvarā izmantoju jēra vai liellopa kaulus, retāk citus, bet izmantot vari vistas, cūciņas kaulus un/vai zivju asakas), kārtīgi nomazgā, liec cepeškrāsnī un vismaz 15 minūtes apcep 250 grādu augstā temperatūrā.
 • Kad kauli apcepti, ieliec tos katliņā, kurā plāno vārīt buljonu, aplej ar ābolu sidra etiķi un paturi vismaz 10 minūtes.
 • Kamēr kauli gatavojas savam iznācienam, uzvāri ūdeni, kuru pāliesi pāri sagatavotajiem kauliem.
 • Verdošo ūdeni pārlej pāri kauliem (svarīgi, lai visi kauli būtu pārklāti ar ūdeni) un sāc vārīt buljonu.
 • Iesākumā katiņā vārīties liec tikai kaulus. Ja rodas netīras putas – nosmel un turpini vārīt līdz tās vairs neveidojas. Baltas, smalkas putiņas ir ok.
 • Kad putiņas vairs gandrīz nemaz neveidojas – nogriez uguni uz minimālo un turpini vārīt.
 • Pēc pirmās pusstundas sāc pievienot dārzeņus. Es vienmēr izvēlos pievienot seleriju, burkānu, sīpolu, ķiploku.
 • Pēc otrās stundas pievieno sāli, piparus, lauru lapas u.c. garšvielas pēc izvēles. Patiesībā pietiek tikai ar sāli un pipariem, labi izvārīts kaulu buljons pats par sevi veido lielisku garšu…
 • Pievērs uzmanību tam, cik katliņā ir ūdens/šķidrums un nekautrējies to ik pa laikam papildināt. Ilgās vāŗīšanas laikā, tā daudzums krietni samazinās.
 • 3 litru katlu parasti vāru 4 stundas, bet, jo ilgāk vārīsi, jo bagātīgāks un gardāks tas sanāks.
 • Kad vārīšanas process noslēgts, ar sietiņa palīdzību nolej gatavo buljonu krūzītēs un pasniedz karstu. Ja uzreiz pasniegt nav iespējams, to var uzglabāt katliņā dažas nākamās stundas. Vēlāk to noteikti liec ledusskapī vai uzreiz saldētavā, lai neveidojas citas, šoreiz jau nevēlamas baktērijas.

Lai garšo! 

DSC_0030

Beate_clear

10 responses

  • Ābolu sidra etiķis palīdz “izvilkt” kaulos esošās barības vielas un piešķir papildus garšu. Parasti pievienoju aptuveni 3 ēdamkarotes :)

   Like

 1. Sarkanajam buljonam (prezumēsim ka šis ir sarkanais jo kaulus apcepj) arī dārzeńus jāliek cepties, turklāt 99% gadījumu pievieno tomātu pastu. Ja šis nav sarkanais buljons, to sāk ar dārzeńu sautēšanu (svarīgi zināt, ka recepte nevar būt vienāda dažādiem proteīniem – zivij dārzeńus sautē zem vāka un kaulus nekad neapcepj. Ja cūkas kaulus tonkotsu buljonam var vārīt arī diennakti, tad zivs kauli jau pēc 4 stundām būs izcila līme. Etiķa pievienošana absolūti nav nepieciešama – iesaku izvārīt divus katlus blakus un pagaršot. Protams, sālīt pēc 2 stundām un sālīt kaulu buljonu vispār ir absurds. Sāla buljonu tikai tad, ja tajā iekšā ir proteīns, ko pasniegs – buljonu no kauliem sāla tikai tad kad tas ir gatavs jo, pirmkārt, tā iztvaikošana nav paredzama un, otrkārt, buljonus izmanto dažādiem mērķiem un, attiecīgi, sāļš buljons kļūs par pārsālītu demiglace vai neēdamu rizotto. Kopumā pirms recepšu sastādīšanas nebūtu slikti palasīt, ko par šo raksta bezgala daudzi profesionāļi – no CIA līdz Bocouse – divriteni izgudroja tā pasen.

  Like

  • Izlasījusi esmu gana daudz kvalitatīvas informācijas un gana daudz buljonus izvārījusi, lai uzreiz būtu skaidrs, ka šeit āboli tiek jaukti ar apelsīniem. Šis buljons NAV paredzēts restorāna menu. Piemēram, esmu pilnībā pārliecināta, ka neviens buljons, kura mērķis ir vēdera labsajūta (skat. otro rindkopu) nesaturēs tomātu pastu un kāpēc gan, lai kāds pārsālītu sevis gatavoto ēdienu :)

   Like

   • Pārsālīsiet Jūs to tāpēc, ka pēc sāls pievienošanas buljons vārās vēl 2 stundas, attiecīgi, buljons iztvaiko. Attiecīgi, sāls koncentrācija palielinās. Par vēdera labsajūtu – nezinu, ko Jums nodarīja tomātu pasta, bet ja tiek gatavots ēdiens cilvēkam ar slimu kuńģi (spriežot pēc iepriekš minētā), arī cepti kauli un kauli per se nav super. Protams tur vēl ir miljons citu problēmu – garnī nav minēts, ‘stock’ (nav īsti latviska termina) ir pasniegts kā konsomē – un nerunājam par restorānu ēdienu, arī mājās gatavojot to var darīt pareizi, ievērojot tehnologiskās prasības. Īpaši ja ir plāns to noknipsēt un kādu mācīt.

    Like

   • Atkārtošos – izlasīts pietiekami daudz, izvārīts pietiekami daudz, izdzerts pietiekami daudz, lai es droši varētu knipsēt un dalīties ar iegūto informāciju ( mācīts nudien šeit neviens netiek). Jūsu komentāri ir pilnīgi ārpus tēmas. Šeit netiek gatavota bāze zupai vai mērcei.

    Like

 2. Super receptīte. Pasaki vīriešu cilvēkam cik kg kaulu uz cik litriem ūdens, likt. Pirmajai reizei lai nenošautu garām.

  Like

  • 3L katlā parasti lieku 1/2kg ar kauliem un 1,5L ūdens. Vārīšanas laikā daļa ūdens izvaiko, tāpēc ik pa 1,5h pieleju to nedaudz klāt :)

   Like

   • Vakar uztaisīju, garšīgi, bet pēc tam vēders kļuva “dīvains”, domāju varbūt par treknu? varbūt par lielu koncentrāts? Ko iesakāt darīt ar to treknumu?

    No kaulu gaļas pēc tam vēl auksto gaļu uztaisīju. Teļa kauliņi bija.

    Like

   • Ja ilgu laiku veselīgam uzturam netika pievērsta liela uzmanība, tad var gadīties, ka vēders vienkārši nav pieradis un reaģē nedaudz citādāk kā ierasts. Es ieteiktu šo buljonu dzert biežāk un neuztraukties par treknumu :)

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s