Dzīve bez glutēna. Kā? Kāpēc? Ko tālāk?

Iespējams būsiet pamanījuši, ka nu jau daudzu šeit publicēto recepšu virsrakstos pārliecinoši ierindojas vārds “bezglutēna”. Ja reiz rakstu blogā par saviem mīļākajiem produktiem, vietām un lietām, tad tikai loģiski, ka agrāk vai vēlāk pievērsīšos tematikai, kuru ne visi atzīst par svarīgu, bet, kura ir ļoti svarīga man un, par kuru, manuprāt, jādzird arvien vairāk cilvēkiem. Par visu pēc kārtas.

 

// Kāpēc?

Vienkārši runājot, glutēns ir miežos, kviešos un rudzos atrodams proteīns, kuru mūsu ķermenis nespēj pārstrādāt. Tas, ka pēc glutēna lietošanas Tu neredzi/nejūti acīmredzamu kaitējumu, nenozīmē, ka tas Tev nav kaitīgs.

Līdz šim brīdim neesmu veikusi nevienu testu, lai noskaidrotu pārtikas produktu nepanesamības un/vai alerģijas. Atklāsme par to, ka glutēns manā ēdienkartē nav jāiekļauj nāca pēc daudz un dažādu materiālu izpētes, bet pašu galveno grūdienu saņēmu pēc acīmredzamām pārmaiņām, kuras novēroju man Tuva cilvēka veselībā – lai gan alerģijas un produktu nepanesamības testos neparādījās neviens graudaugs, tomēr pēc tā izslēgšanas divu dienu (!!!)  laikā pilnībā apsārtusi, kairināta un sūrstoša āda bija pazudusi.

DSC_0047 copy

// Kā?

Bez glutēna, tātad, bez kviešiem, miežiem, rudziem un auzām ( šīs glutēnu nesatur, bet tiek apstrādātas starp iepriekš minētajiem graudaugiem, tāpēc glutēna klātbūtne, ja vien nav norādīts citādāk, ir tā neatņemama sastāvdaļa) dzīvoju vairāk kā 6 mēnešus un jūtos lieliski! Pirmajā mēnesī pieļāvu pāris kļūdas, piemēram, nezināju, ka glutēns atrodams sojas mērcē, bet kopumā šādi ēst ir daudz vienkāršāk kā biju iedomājusies.

Pēc savas personiskās pieredzes varu pateikt, ka tā sāta sajūta, kuru izjūti ēdot, piemēram, maizi ir absolūti maldinoša. Ēdot dārzeņus, augļus, rīsus u.c. glutēnu nesaturošus produktus, šī sajūta ir pavisam citādāka. Pēc maltītes jūties paēdis un enerģijas pilns, nevis miegains un noguris.

 

Tālāk par novērotajiem plusiem un mīnusiem:

“+ “

1. Ievērojami uzlabojas vielmaiņa.

2. Ievērojami uzlabojumi sejas ādas veselībā

3 . Vairāk enerģijas, skaidrs prāts

4. Plašāka ēdienkarte (jā, es nepārrakstījos…).

5. Izpratne par sava ķermeņa darbību un tā sajūtām.

 

” – “

1. Veikalā dažkārtgrūti atrast ko tādu, ko ātri paķert un apēst, lai mazinātu izsalkumu, tāpēc jāatzīst, ka pa laikam sanāk apēst arī ko tādu kā saturā norādīts, ka tas var saturēt lipekļa, glutēna daļiņas. Tas noteikti nav pats ļaunākais, taču vērā ņemams fakts. Visskarbāko realitāti šajā ziņā piedzīvoju Spānijā – biju aizbraukusi nesagatavota , tāpēc laba ēdiena piegāde ķermenim bija īpaši sarežģīts uzdevums.

2. Veikalos atrodamās “GLUTEN FREE” zonas, manuprāt, būtu jāiepazīst, bet lielākoties jāignorē. Tas tāpēc, ka lielākā daļa tur atrodamo  produktu satur ārkārtīgi daudz cukura, daudz piesātināto tauku un citu sastāvdaļu, kurām ir īpaši nesaprotami nosaukumi.

3. Pirms jebkura jauna produkta iegādes, jāiepazīstas ar tā sastāvu.

4. Jāplāno ēdienreizes ( īpaši tad, ja vēlies doties ceļojumā, izbraukumā utt.)

DSC_0015 copy

 

// Ko tālāk?

Bonusā sāku saprast (skat. 5.punktu), ka atteikties vajadzētu arī no piena produktiem. Govs pienu šobrīd nedzeru jau vairākus mēnešus, grūtāk atteikties no siera un saldējuma, bet tas jau ir cits stāsts… Vārdsakot, jo tīrāka ir Tava ēdienkarte, jo vieglāk saprast, kurš produkts Tavam ķermenim nav piemērots.

Ja netiec galā ar dažāda mēroga izsitumiem vai sliktu sejas ādu, ja bieži izjūti vēdera uzpūšanos vai krampjus, ja nomāc regulāras glavassāpes , ja jūti, ka ķermenis nedarbojas uz 100% – iesaku kaut tikai nedēļu padzīvot BEZ glutēna (…nevis samazināt par 80% vai 95%, bet izslēgt pilnībā) un ievērot atšķirības. Nepārspīlēšu sakot, ka visticamāk pie vainas būs bijušas Tavas brokastu maizītes, vakariņu makaroni. Un, nē, Tev nav jābūt celiakijas slimniekam, lai iegūtu lieliskus rezultātus.

 

Laipni lūdzu Tevi noskatīties kādu no šiem video :

Everyone Should Stop Eating These 4 Foods

The Difference Between Celiac Disease and Gluten Sensitivity

Gluten : A Gut Feeling

 

P.S. No sirds iesaku Tev pagatavot šīs vegānās bezglutēna pankūkas vai šos bezglutēna kokosriekstu cepumiņus. Es zinu, Tev garšos!

Beate_clear

 

4 responses

  1. Pingback: PANTRY STAPLES / 10 produkti, kuri vienmēr atrodami manā virtuvē « femmefarfalle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s