ko darīt Berlīnē? 2.daļa / ko redzēt Berlīnē?

Ja esi Berlīnē pirmo reizi, tāpat kā es, tad noteikti ir vērts apskatīt visas tās vietas, ap kurām pulcējas grandiozi tūristu pūļi. Par tām arī saraksta augšpusē. Taču virzoties pa šo ierakstu tālāk – pāris vietas, kas būs interesantas, ja, tāpat kā es, mīli arhitektūru, neparastu sajūtu miksli un dažādus sociālus un kontekstuālus kontrastus.  Jāpiebilst, ka mūsu ceļojuma mērķis nebija likt uzsvaru uz muzejiem, ieiet Reihstāga stikla kupolā vai uzbraukt televīzijas tornī. Mērķis bija nedēļu izdzīvot Berlīni un novērtēt kāds noskaņojums valda šajā brīnišķīgajā pilsētā. Aiziet!

Museum Island – vēsturisku un grandiozu ēku komplekss pašā pilsētas centrā, kas ir ļoti iespaidīgs gan redzot to no malas, gan esot uz salas. Lai arī sala un ēkas ir vēsturiskas (lasi – aizsargājamas un teju svētas pilsētas vēstures kontekstā), pāri šai salai neveikli un pat mazliet ieurbjoties vismasīvākajā ēkā Pergamont Museum, savu ceļu atradis S Bahn – Berlīnes pilsētas vilciens.  Ēku komplekss Tev noteikti ir jāredz esot Berlīnē – kaut no ārpuses.

Berlinsee-5

Berlinsee-6

Brandenburgas vārti – visu tūristu meka Berlīnē, ļaužu pūļi, selfiji un leijerkaste. Šis ir arī atskaites punkts un pilsētas centrs gan kartē, gan prātā. Unter den Linden ir Berlīnes analogs mūsu Brīvības bulvārim – ceļš vainagojas ar nonākšanu Brandenburgas vārtu priekšā. Apkārt ir dažādas vēstniecības, Starbucks, Dunkin Donuts un citi kapitālisma produkti. Zīmīgi, bet neizteiksmīgi, tomēr liktos mazliet jocīgi, ja tos nebūtu apmeklējuši.

Berlīnē ir vairākas piemiņas vietas 2. Pasaules kara laikā iznīcinātajiem ebrejiem. Tieši šī (Memorial to the Murdered Jews of Europe), mūsuprāt, ir visizteiksmīgākā. Pasaulē atzīta arhitekta darbs ir šķietami vienkārši betona kluči, tomēr arhitekta talants un iecere pa īstam jūtama vien atrodoties uz vietas. Arī šī ir tūristu iemīļota vieta, tomēr šeit ir jaušams miers un cieņa, pretstatā ganībām pie Brandenburgas vārtiem. Balstoties uz acumēru, teju futbola laukuma izmēra placis ir vienmērīgi noklāts ar dažāda augstuma betona klučiem. Došanās cauri ir piedzīvojums, nekad nenojaut, ka aiz stūra kādam vari uzskriet virsū. Patiesībā ir veltīgi mēģināt aprakstīt, kas tieši šeit ir tik aizkustinošs un aizraujošs, jo katrs šādas vietas un konteksta ietekmi jūt savādāk. Bet vienaldzīgam palikt ir grūti.

Berlinsee-15

Berlinsee-13 Berlinsee-17

Berlinsee-16

Berlinsee-19

Neiedziļinoties vēsturiskos faktos un detaļās, Berlīnes mūris ir īpaša parādība, kas ir 80% atbildīga par to, kāda Berlīne ir šodien, kāda ir tās kultūra un ko domā Berlīnes iedzīvotāji, kas piedzīvojuši gan mūra esību, gan nojaukšanu. Mūra daļas ir izmētātas viscaur pa Berlīni, tāpēc, ja arī to neiekļauj savā galamērķu sarastā, tāpat tās redzēsi.

Baznīcas drupas vēsturiskā Eiropas pilsētas centrā nav bieža parādība. Berlīnē šāds baznīcas vraks (Kaiser Wilhelm Memorial Church) kalpo par piemiņu gan karam, gan pašai baznīcai. Turpretī lūgt Dievu cilvēki iet uz turpat blakus esošo jauno baznīcas korpusu, kas tapis izaicinoši tuvu šim tornim. Tikpat izaicinošs ir arī šī kompleksa izskats – jauno korpusu sienu veido nebeidzamās rūtīs sadalīts ciets un auksts betons.

Berlinsee-23

East side Gallery – ir tas pats Berlīnes mūris, kas jau kā esība izkliedz spēku un jaudu, tomēr East Side Gallery šo spēku pastiprina dažādu mākslinieku gleznojumi abpus mūrim. Jāatzīst, ka nepatīkamu pēcgaršu atstāja tūristu pūļi. Tieksme iemūžināt vienam otru bildēs, bloķeja iespēju pārvietoties pa ietvi, arī neapšaubāmi spēcīgie un konceptuālie darbi palika neredzami aiz ķēpājumiem tiem pāri.

Berlīnes televīzijas tornis, jeb Fernsehturm ir redzams no visurienes. Allaž tas melīgi rada iespaidu, ka atrodas tuvāk, nekā ir patiesībā. Šis ir agrāko laiku Padomju Berlīnes varas izpausmes veids un bez mitas atgādina par kādreizējo sašķelšanos. Nevarētu teikt, kas tas ir ārkārtīgi skaists, tomēr tas izskatās iespaidīgi gan uz jauno laiku, gan vēsturiskā fona.

 

Kas mazliet attālāk no tūristu, bet mēs absolūti iesakām apmeklēt :

Bauhaus arhīvs. Bauhaus ir arhitektūras un dizaina skola, kurai tās sakotnējā sastāvā ir milzu ietekme uz mūsdienu arhitektūru. Šeit skaists un iedvesmojošs ir viss – gan pati modernisma pioniera un Bauhaus skolas radītāja Walter Gropius dizainētā ēka, gan arhīva ekspozīcija.

Berlinsee-27

Berlinsee-29 Berlinsee-28

Christophori Piano Salon – ir kamermūzikas underground Berlīnes stilā. Šeit ar lielāko prieku ierodas pasaulē atzīti pianisti, čellisti un vijolnieki, lai sniegtu intīmus koncertus nelielai publikai. Katru piektdienas, sestdienas un svētdienas vakaru garāža, kas pārveidota par klavieru remontdarbnīcu, pulcē ap 100 skatītāju, kas bauda kvalitatīvu akadēmisko mūziku, dzērienus un uzkodas, iemaksājot ziedojumu. Mūsu gadījumā tie bija 20eur. Publika ļoti raiba – sākot ar smalkiem kungiem un uzpucētam kundzītem gados, beidzot ar hipsteriem. Pat neko daudz nesaprotot no šāda veida mūzikas, ir viegli noķert sajūtu un ļauties šāda notikuma baudpilnajam vilnim. Neparasti, taču nebūt ne slikti, ka tik smalku muzikālo sniegumu bauda brīvi malkojot vīna vai alus glāzi.

Berlinsee-36

Urban Spree ir pamests industriālais komplekss, kas, dīkstāvē esošs, nodots cilvēkiem, kuri to iekārtojuši pēc savas gaumes. Virsroku ņēmis grafiti un ielu māksla, kas klāj ikkatru kvadrātcentimetru. Šeit, par spīti aukstajam laikam un vējam, bija ļaužu pilns krāmu tirdziņš. Kā pienākas šādai vietai, šeit ir arī iekštelpu skeitparks, un, kas interesanti – klinšu kāpšanas sienas zem jumta visdažādākajos lielumos. Protams, kafejnīcas un citas vietas, kur vienkārši pabūt.

Street Art Alley in Hackescher Markt – vasaras sezonā šajā pagalmu kompleksā, Berlīnes centrā, kūsājot dzīvība, esot āra kafejnīcas, tirdziņi un dažādas izklaides. Jāatzīst, ka šajā sezonā, sevišķu baudījumu neguvām, taču iesakām baudīt siltajās sezonās.

Berlīne pasaulē ir pazīstama ar savu klubu un elektroniskās mūzikas scēnu. Watergate ir atzīts par vienu no vislabākajiem klubiem pasaulē. Kā jau tas Berlīnē pieņemts, klubā filmēt un fotografēt ir aizliegts. Watergate ir 2 zāles un abos stāvos ir pret upi vērsti logi no grīdas līdz griestiem ar skatu uz skaisto Oberbaumbrücke tiltu un Universal Records ēku upes pretējā pusē.

Arhitektūra kopumā – dažāda, izaicinoša, masīva.

Berlinsee-10 Berlinsee-24

Berlinsee-25

Berlinsee-9 Berlinsee-21

Berlinsee-7 Berlinsee-22

Berlinsee-26

Berlinsee-8 Berlinsee-3

Rita (un Jānis – ar komentāriem par arhitektūru)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s