it’s time for girl talk / PMS un uzturs (2.daļa)

Ir pilnīgi skaidrs un pati par to esmu vairākkārt pārliecinājusies – tas, ko Tu ēd pirms menstruālā cikla sākšanās, ietekmē to vai un kā izjutīsi PMS izraisītos simptomus un diskomfortu cikla pirmajās dienās. Pievēršot uzmanību savai ēdienkartei, spēsi neitralizēt gan vēdersāpes un vēdera uzspūšanos, gan garastāvokļa maiņas un dažkārt pat ļoti dīvaino vēlmi apēst kādu konkrētu pārtikas produktu, kurš visbiežāk ne tuvu nav ne veselīgs, ne tas, ko Tev patiesībā vajadzētu. Izēsta čipšu paka vai vesela šokolādes tāfelīte slikto noskaņojumu neitralizē tikai uz ļoti, ļoti īsu mirkli (…un bonusā tam nāk slikta sejas āda, nogurums utt.) Tas, kas Tavam ķermenim šajās dienās tiešām ir nepieciešamas – pareizās uzturvielas un fiziskās aktivitātes.

uzturs PMS laikā

Ko un kāpēc šajās dienās vēlams iekļaut ēdienkartē?

 • Ābolus, banānus : Abi šie augļi ir pilni kālija un tā ir minerālviela, kura atbildīga ne tikai par muskuļu spēku, bet arī nervu sistēmu un kopsummā labāku garastāvokli. Tā palīdz izvadīt lieko šķidrumu, kas attiecīgi samazina iespējamu vēdera uzpūšanos, gāzes utt.
 • Spinātus, kale, Romas salātus : Zaļo lapu dārzeņi ir pilni magnija un dzelzs (menstruāciju laikā dzelzs optimālais līmenis vienmēr nokrītas). Šīs minerālvielas, līdzīgi kā iepriekš pieminētais kālijs, palīdz no ķermeņa izvadīt lieko ūdeni, mazināt muskuļu saspringumu, regulēt serotonīna līmeni un uzlabot asinsķermenīšu veiksmīgu pārvietošanos.

 • Auzu pārslu vai jebkuru citu pilngraudu putru, kvinoju, brūnos rīsus: Pilngraudi ir lielisks B un E vitamīna kā arī magnija avots. To lieliskā īpašība – tie rada sāta sajūtu, mazina izsalkumu ilgākam laika periodam.
 • Batātes : Tajās atrodams ne tikai dzelzs, bet dabīgais saldums, kuru šajās dienās nereti tik ļoti kārojas, jo organismā krities estrogēna līmenis. Šis dabīgais saldums palīdzēs samazināt  izjusto uzbudinājumu, nemiera sajūtu utt.
 • Lasi, olas, chia sēklas : OMEGA 3 taukskābe palīdz relaksēt saspringušos muskuļus (vēdersāpes) un līdzsvarot nervu sistēmu (garastāvokļa maiņas).

Ko un kāpēc šajās dienās vēlams izslēgt no ēdienkartes?

 • Cukuru un kafiju : Īslaicīgi palīdz iegūt it kā trūkstošo enerģiju, bet patiesībā izsmeļ organisma rezerves un dehidrē ķermeni. Abi sagrauj dabīgos miega un gremošanas procesus un traucē vispārīgam hormonu balansam. Kafija jeb kofeīna lietošana sašaurina asinsvadus, kas var tikai pastiprināt sāpes.
 • Treknus, sāļus, asus ēdienus : Vienkārši runājot, sāls aiztur ūdens izvadīšanu no ķermeņa kā rezultātā rodas sajūta, ka vēders ir uzpūties. Līdzīgi ir ar trekniem un taukainiem ēdieniem, kuri ir nekas cits kā piesātinātie tauki. Tos mēs nevēlamies uzņemt ne PMS, ne kādā citā diennakts laikā.
 • Piena produktus : Tajos atrodamie hormoni var jaukt mūsu ķermenī atrodamo, jau tā disbalansēto hormonu darbību, kā arī – piena produktos atrodamās vielas bremzē vai pilnībā anulē veiksmīgu D vitamīna un dzelzs uzsūkšanos organismā. BET pēc menstruālā cikla beigām lietot piena produktus pat ir ļoti ieteicams, jo esam zaudējušas dažādus vērtīgus mikroelementus, piemēram, kalciju un kāliju, kuru varam atrast tieši šajos produktos.

ĪSUMĀ : Tavam organismam šajās dienās nepieciešams kālijs, kalcijs, dzelzs, magnijs, cinks un vitamīni D, E, B6

///

Raksta pirmā daļa : “it’s time for a girl talk / PMS”

Beāte

4 responses

 1. nu nu, pienā dabīgi ir D vitamīns (kurš, kā atceramies, ir taukos šķīstošs), tā ka tur nekas neanulējas :) par dzelzi gan pilnībā piekrītu, tur pat kafijas piena šļuka spēj būtiski samazināt uzsūkšanos.

  Like

  • Taisnība. Piens aizkavē dzelzs uzsūkšanos, bet D vitamīnam visvairāk kaitē kofeīns. Jebkurā gadījumā – mans ieteikums no piena un tā produktiem šajās dienās izvairīties :)

   Like

 2. Pingback: it’s time for a girl talk / PMS (1.daļa) « femmefarfalle.com

 3. Pingback: it’s time for girl talk / PMS un sports (3.daļa) « femmefarfalle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s