it’s time for a girl talk / PMS (1.daļa)

Mīļās femmefarfalle.com lasītājas! Jūsu paliek arvien vairāk un mūsu draudzība paliek arvien tuvāka, tāpēc liekas, ka šis ir īstais brīdis, lai parunātu par krietni intīmākām, blogā vēl neaprunātām, bet noteikti mums visām ļoti aktuālām tēmām – par sievietes skaistumu, veselību un labsajūtu. Šoreiz konkrētāk par maz aprunāto PMS – kas tas ir, kāpēc to izjūtam, vai tas ir normāli un kā no tā izvairīties.

Vienkāršā valodā runājot, PMS jeb premenstruālais sindroms ir hormonu disbalanss (krītas estrogēna, sievietes galvenā dzimumhormona līmenis) un novērojama to izteikta jūtība. Šī disbalansa laikā krītas dzelzs, B6 vitamīna līmenis asinīs un novērojami tādi simptomi kā sāpes vēderā, krampji, vēdera pūšanās, kāre pēc kāda konkrēta ēdiena, nogurums, galvassāpes, izteikts jūtīgums, nemiera sajūta, viegla sakaitinātība un depresija. Vidēji šīs sajūtas mūs pavada piecas līdz septiņas dienas mēnesī, sievietes cikla otrajā pusē, īsi pirms menstruācijām, dažkārt arī pirmajās menstruāciju dienās.

PMS

Bet, ir vēl viens svarīgs faktors, kuru noteikti ir vērts ņemt vērā. Tās ir emocijas.  Ja mēs neesam sakārtojušas savu emocionālo pasauli, aizturam dusmas, neatbrīvojamies no aizvainojumiem vai nospiedošām bailēm sev pieņemamā veidā, izjūtam stresu… arī tas var izraisīt vai papildus izcelt PMS radītos traucējumus.

Tu neesi viena. PMS vieglākā vai smagākā formā izjūt jebkura sieviete (vidēji 40% sieviešu šie simptomi ir smagāki). Labā ziņa ir tā, ka Tev NAV jādodas pie ārsta! Slikto pašsajūtu, nomāktību un visus iepriekš minētos simptomus var samazināt vai no tiem pilnībā atbrīvoties, strādājot ar sava iekšējā balansa iegūšanu un veicot lielākas vai mazākas dzīvesstila korekcijas. Ja vēlies sev palīdzēt, pirmais tehniskais solis ir sava cikla iepazīšana. Šim nolūkam iesaku izmantot aplikāciju WomanLog (pieminēju arī šeit), kurā detalizēti vari pierakstīt menstruālā cikla sākuma un beigu datumus (tajā tiks izrēķinātas arī dienas, kad tās sagaidāmas nākamajā menesī), pierakstīt novērotos simptomus, lietotās zāles, katras dienas ķermeņa masu, novērot auglīgās dienas utt.

Iepazīstot savu ciklu un veicot dažas korekcijas ikdienas rutīnā, var krietni samazināt PMS radīto diskomfortu.  Tu taču vēlies justies labāk, vai ne? Iekšējā un ārējā balansa iegūšanai, ķermenim šajās dienās nepieciešamas pareizās uzturvielas un piemērotākās kustības, bet par to jau sīkāk nākamajos ierakstos, kur pastāstīšu par to, ko ēst vai neēst, lai mazinātu PMS radītās, nepatīkamās sajūtas, ko ēst, lai mazinātu sāpes. Pastāstīšu no kādām sporta nodarbībām ir jāizvairās, bet kuras pat ieteicams apmeklēt utt.

///
Raksta otrā daļa : “it’s time for girl talk / PMS un uzturs”

Raksta trešā daļa : “it’s time for girl talk / PMS un sports”

Beāte

5 responses

 1. Šis temats ir tik jūtīgs un neērts, ka mēs izvairāmies par to runāt. Man prieks par drosmi rakstīt par šo kuteklisko tematu, jo pa tieši sievietes ķermenis ir kā smalks pavedien, kas ir jāizzina un jāuzmana.
  You go girl. :)

  Liked by 1 person

 2. Man prieks, ka aizvien biežāk tiek runāts par šiem tematiem, it īpaši blogos, kur atmosfēra ir draudzīgāka un nepiespiestāka. Ar interesi gaidīšu turpmākos rakstus šajā jautājumā – noteikti noderēs! Par īpaši smagiem PMS gadījumiem gan ir dzirdēts, ka bez ārsta un dažnedažādu medikamentu palīdzības neiztikt.

  Liked by 1 person

  • Atkārtoti esmu piedzīvojusi ļoti smagas un ļoti sāpīgas menstruālā cikla pirmās dienas (šis gan vairs nav PMS), kad bez medikamentiem un NMP iztikt nevar. Tas ir ārkārtīgi smagi gan fiziski, gan psiholoģiski, bet tieši šo gadījumu dēļ sapratu, ka ir nepieciešams sevi maksimāli izglītot un izzināt šīs “problēmas” sakni, kurš, ,sākas tieši PMS laikā un, kuru ticu, ka var izārstēt mainot šos ikdienas… ieradumus (sākot ar iekšpasauli, beidzot ar sportu un uzturu).

   Priecājos, ka mēs visas esam šeit un, ka man ir šī iespēja dalīties :)

   Like

 3. Pingback: it’s time for girl talks / PMS un uzturs (2.daļa) « femmefarfalle.com

 4. Pingback: it’s time for girl talk / PMS un sports (3.daļa) « femmefarfalle.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s