arbūzu ballīte / watermelon party

Tā nu ir sanācis, ka citiem svētkus ir sanācis uzburt, bet pašai sev nē. Šogad bija gana laika un enerģijas, lai beidzot to lauztu. Manas dzimšanas dienas laiks iekrīt visgardāko arbūzu sezonā, tie vienmēr bijuši uz svētku galda, tāpēc ilgi nemaz nebija jādomā, lai ballītes tēma būtu rokā – arbūzu ballīte! Centos, lai arbūzu tematika vītos cauri ne vien dekorācijās, bet arī ēdienos un dzērienos, kas laikam bija vislielākais izaicinājums. Galu galā viss izdevās lieliski – gards arbūzu mohito, arbūzu pica, arbūzu kūciņas un vēl, un vēl, un vēl, bet pats galvenais – brīnišķīgi vasarīga atmosfēra!

Ja kādreiz vajadzīga palīdzīga roka ballītes uzburšanai, dodiet man par to zināt (vestuleritai@gmail.com), ar vislielāko patiku iesaistīšos!


It has happened, that I have had an opportunity to decorate parties for others, but never did one for myself. This year I had enough time and energy to do something for it. My birthday is in the season of watermelons, they have always been on my festive dinner table, so it didn’t take long to catch the party theme. I aimed for the theme to not only weave through decorations and dresscode, but also to be a major part of the dishes. Watermelon challenge ended up well – fresh watermelon mojito, watermelon pizza, small watermelon cakes and more and more. And, of course the main thing – wonderful summer mood. If you ever need a helping hand in creating a party, let me know (vestuleritai@gmail.com), I will be pleased to take part in making someones celebration unforgetable!

b1

b4 b2

b5

b3

b7

b8

R.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s